Політичний Інтернет-дискурс як предмет лінгвістичного дослідження: дефініція та характерні риси
Анотація
DOI: https://doi.org/10.17721/APULTP.2022.45.129-143
Стаття присвячена дослідженню політичного дискурсу в межах віртуального простору мережі Інтернет – "штучного" світу, створеному в останні десятиріччя за допомогою інформаційних технологій, в якому індивіди здатні спілкуватися один із одним на величезних відстанях, моделюючи за бажанням власну особистість. Дослідження, зокрема, спрямоване на те, як змінюється політична комунікація у віртуальній реальності мережі Інтернет, які лінгвістичні й екстралінгвістичні засоби використовують політичні актори при спілкуванні зі своїм електоратом та між собою. Використовуючи категорії, запропоновані Т. ван Дейком, у статті для аналізу комунікації в межах віртуального простору, пропонується застосування нових характерних рис для Інтернет-дискурсу, таких як анонімність мовця, напівформальність спілкування, більш відкрите й конкуруюче висловлення думок, емоційність тощо. У статті пропонується уточнення дефініції політичного дискурсу, виділяються найважливіші його риси, визначаються відмінності комунікативних стратегій в залежності від гендеру мовця або політичного актора. За допомогою запропонованих категорій та спираючись на творчий доробок таких вчених як Р. Водак, Л. де Сосюр та Т. ван Дейк, у статті подається нове визначення поняття політичного Інтернет-дискурсу, яке спрямоване на більш повне врахування взаємодії індивідів в межах віртуального простору. Висувається пропозиція використовувати запропоновані Т. ван Дейком категорії для аналізу комунікації у межах віртуального простору, що дозволить виокремити комунікативні ситуації, які стосуються безпосередньо політичної сфери. За допомогою порівняння комунікативних ситуацій у "штучному" світі з фізичним, стверджується, що характерною рисою політичного Інтернет-дискурсу є передача екстралінгвістичних компонентів за допомогою текстової комунікації. Робиться уточнення, що у багатьох комунікаційних ситуаціях між політичними акторами та іншими користувачами, останні є реципієнтами інформації, обмежуючись лише можливістю взаємодіяти із іншими реципієнтами. У підсумку висувається пропозиція розуміти під політичним Інтернет-дискурсом дії лінгвістичного й екстралінгвістичного характеру, що відносяться до політичної сфери та реалізуються у віртуальному просторі політичними акторами і звичайними користувачами; які характеризуються можливістю анонімної суб'єктності, напівформальністю, більш відкритим й конкуруючим характером висловлювання думок тощо, і в яких передача екстралінгвістичних компонентів досягається переважно завдяки текстовій комунікації На основі категоріальних уточнень, зроблених у статті, розробляються стратегії подальшого Інтернет дискурс-аналізу.
Ключові слова: Інтернет, дискурс, політичний дискурс, політичний Інтернет-дискурс, гендер, політика.
Інформація про автора: Білокобильський Юрій Олександрович – аспірант; Центр наукових досліджень та викладання іноземних мов; НАН України.
Електронна адреса: belocobilskiygeorge156@gmail.com
ЛІТЕРАТУРА
- Кенжеканова К. Прагмалингвистические и когнитивные компоненты политического дискурса. Aлматы, 2016.
- Кибрик А.А., Плунгян В.А. Функционализм и дискурсивно-ориентированные исследования. Фундаментальные направления современной американской лингвистики. Kерчь, 2002. С. 307-322.
- Суханов Ю.Ю. Политический дискурс как объект лингвистического анализа. Вестник РУДН. Серия: "Теория языка. семиотика. Семантика". №9(1). С. 200-212.
- Сучасний лінгвістичний словник / Упорядн. А.А Загнітко [та ін]; за ред. А.А. Загнітко. Вінниця: "Твори", 2020.
- Фуко М. Археологія знання. Київ: "Ника центр", 1996.
- Habermas J. Vorstunden und Erganzungen zur Theorie des kommunikativen Handelns. Frankfurt am Main: Suhrkamp, 1985.
- Gadamer The Relevance of the Beautiful and Other Essays. Cambridge: Cambridge University Press, 1991. 220 c.
- Garcés-Conejos Blitvich, P. The YouTubification of politics, impoliteness and polarization. Taiwo (Ed.). Handbook of research on discourse behavior and digital communication: Language Structures and Social Interaction. Hershey, PA: IGI Global, 2010.
- J.E. Language and Politics. Edinburgh: University Press, 2013.
- Kitaeva E., Ozerova O. Intertextuality in Political Discourse. Language, Power, and Ideology in Political Writing. USA: IGI Global, 2019. С.143-170.
- Saussure L. de Procedural pragmatics and the study of discourse. Pragmatics and Cognition. 2007. № 15(1). Р. 139-159.
- Van Dijk T. What is Political Discourse Analysis? Belgian Journal of Linguistics. 1997. №11(1). С. 11-52.
- Van Dijk T. Political discourse and ideology. Discourse & Society. №4 (2). С 249-283.
- Wodak R. The Discourse of Politics in Action: Politics as Usual. London: Palgrave Macmillan, 2009.
Авторське право (c) 2022 Yurii Bilokobylskyi

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.

Ця публікація ліцензована на умовах Creative Commons Attribution 4.0 International License.